Pokaż wszystkie wpisy

Niesamowite postacie sportowego Wrocławia cz.8 – Krystyna Pączkowska

Niesamowite postacie sportowego Wrocławia cz.8 – Krystyna Pączkowska

Krystyna Pączkowska

 

10.02.2017r. Krzysztof Hołub, prezes Śląska Wrocław, odczytuje Krystynie Pączkowskiej specjalny list z podziękowaniami od prezydenta Rafała Dutkiewicza – w podziękowaniu za niemal 40 lat pracy jako fotograf klubu. Czy to jej największe osiągnięcie? Bynajmniej.

Ponad 6600 skoków ze spadochronem. 8 złotych medali mistrzostw Polski i wicemistrzostwo świata w spadochroniarstwie. Prawdziwa żywa legenda Śląska Wrocław, w zasadzie od zawsze związana z klubem.

 

Latać, ale jak?

Pączkowską od zawsze fascynowało latanie – w powietrzu poszukiwała adrenaliny. Zaczynała od lotów szybowcowych, ale szybko okazało się, że to za mało.

W 1968r. rozpoczęła szkolenie spadachronowe.  Jej pierwszy skok przypadł na 19.08.1968r. Panikowała przed skokiem – aby podnieść ją na duchu, pilot Tadeusz Wiśniewski nucił jej “Te Opolskie Dziołchy”. Nie pomogło – z samolotu musieli wypchnąć ją koledzy.

 

Bardzo szybko załapała bakcyla latania, już rok później zdobyła brązowy medal w Mistrzostwach Polski Juniorów. Pierwsze seniorskie sukcesy również przyszły błyskawicznie – już 3 lata po po pierwszym skoku (w 1971r.), wygrała seniorskie zawody kobiet.

W kolejnych latach (min. w 1976 na MŚ we Włoszech) była najlepszą polską zawodniczką, ale na krajowy tytuł musiała jeszcze trochę poczekać – do 1980r. (Łódź).

Krystyna Pączkowska skacze ze spadochronem

Źródło: wikipedia.org

 

A jak się nie otworzy?

Krystyna Pączkowska była świadkiem kilku śmiertelnych wypadków: “Śmierci naoglądałam się dużo. Człowiek jest wściekły, że giną przyjaciele i pozostaje po nich jedynie wgniecenie w ziemi. Ale skacze się zazwyczaj jeszcze tego samego dnia. Żeby przełamać traumę.”

Sama przeżyła w zasadzie tylko jeden poważny wypadek. W trakcie skoku wpadła na spadochron koleżanki.  Na szczęście obie Panie ten incydent przeżyły.

Zdażały się też sytuacje, gdy trzeba było otworzyć “zapas”, bo główny spadochron nie zadziałał. “Raz, gdy ubierałam sprzęt, nie podpięłam zapasowego spadochronu. Zorientowałam się, że go nie mam, dopiero po wylądowaniu. Gdyby wtedy nie otworzył mi się pierwszy spadochron… Pewnie byśmy teraz nie rozmawiali”.

Wręczenie medalu Krystynie Pączkowskiej

Źródło: wikipedia.org

 

Międzynarodowa kariera

Najważniejszymi międzynarodowymi osiągnięciami Krystyny Pączkowskiej pozostają wicemistrzostwo świata oraz mistrzostwo Francji. Dzięki swojemu talentowi, udało jej się to, co ominęło większość jej rówieśniczek. Pomimo faktu, że większośc życia spędziła pod rządami komunistycznego reżimu – mogła zwiedzać świat.

Odwiedziła min. Paryż “(…) nadarzyła się okazja zobaczyć wielki świat w Paryżu. – Mnie z koleżanką zabrali do kosmetyczki. Miałyśmy po 19 lat i był to nasz pierwszy makijaż w życiu. Jak wyszłyśmy, to chłopaki powiedzieli tylko „Ooo!” i zrobili wielkie oczy. Ale my, jak zobaczyłyśmy się w lustrze, od razu pobiegłyśmy do umywalki i zmyłyśmy z siebie to wszystko(…)”

W trakcie kariery, Pączkowska odwiedziła min. Koreę Północną. Jak wspomina, już wtedy panowała tam ogromna bieda – nieporównywalna nawet z tym, co znała z codziennej, szarej, komunistycznej rzeczywistości.

 

Skok Krystyny Pączkowskiej w tandemie

Źródło: slaskwroclaw.pl

 

Całe życie z pasją

Z czasem Pączkowska zaczęła zmieniać skoki spadochronowe na fotografię. Pozostała jednak wierna ukochanemu klubowi – Śląskowi Wrocław.

Od 1978r. uchwyca w obiektywie najważniejsze wydarzenia z życia klubu.  Fotografuje też spadochroniarzy oraz sama robi powietrzne zdjęcia. Jak sama twierdzi, od kiedy robi zdjęcia, skakanie sprawia jej jeszcze więcej przyjemności. Jest też fotografem Przeglądu Sportowego.

 

Pani Krystyno – w imieniu całego zespołu RezerwujSport, życzymy jeszcze wielu fantastycznych lat wypełnionych rozwijaniem swoich pasji! 🙂

 

Spodobał Ci się artykuł? Sprawdź też pozostałe teksty na naszym sportowym blogu.

 

 

 

 

 

Bądź zawsze na bieżąco!

Zapisz się do newslettera, otrzymuj wiadomości o nowych poradach oraz promocjach!

Podany adres e-mail został dodany do newslettera

Zapisz się