Squash to sport, o którym prawdopodobnie wiele osób miało okazję usłyszeć. Nie oznacza to jednak tego, że mowa o sporcie, który nie ma przed ludźmi tajemnic. Wręcz tajemnic jest całkiem sporo – jak grać w squasha?

Dlaczego ludzie nie wiedzą, jak grać w squasha? Można przypuszczać, że wyjaśnienie jest dość proste – warto zdawać sobie sprawę z tego, że mamy do czynienia z dyscypliną, której peak popularności ciągle jest przed nami. Stąd niejasności nie brakuje. Nie wystarczy wiedzieć o tym, że potrzeba piłki czy rakiety. Jak wyglądają uderzenia piłki? W jaki sposób należy serwować? Ile trwa set? Pytań nie brakuje.

Co zasady gry w squasha mają wspólnego z tenisem?

Kiedy patrzymy na dyscypliny sportowe, niejednokrotnie można zauważyć inspirowanie się jakąś dyscypliną. Tak też jest w przypadku squasha – nietrudno zauważyć nawiązanie do tenisa. Niemniej jednak squash to nie tenis. Kiedy chce się poznać zasady gry jakiejś dyscypliny, należy skupiać się na tym, z czym dany sport jest związany.

Wskazówki dla początkujących – odbijanie piłeczki od ściany?

Najprościej powiedzieć, że mamy do czynienia ze sportem, który polega na tym, aby odbijać piłeczkę od ściany. Oczywiście trzeba to robić w taki sposób, aby jak najbardziej utrudnić przeciwnikowi odebranie piłki/kolejne uderzenie. Dzięki temu podczas meczów squasha dzieje się naprawdę sporo (co zresztą jest równoznaczne z koniecznością posiadania dobrej kondycji fizycznej).

Jak grać w squasha?

Jeżeli chodzi o to, jak grać w squasha, uwagę zwraca też np. sprzęt. Bez sprzętu nie można myśleć o grze. Tymczasem tak naprawdę wystarczy zaopatrzyć się w rakietę, piłkę i odzież sportową. Co ciekawe, strój do squasha można określić jako dowolny. Niemniej jednak trzeba otwarcie powiedzieć, że bardzo ważne jest, aby mieć ciuchy, które nie będą przeszkadzać. Na pewno istotne jest, aby mieć na sobie coś przewiewnego. Dobrze też zatrzymać się przy butach – te powinny cechować się płaską podeszwą.

Gra rozpoczyna się od zawodnika serwującego (mecz rozpoczyna się serwisem osoby wyłonionej na drodze losowania). Przynajmniej część jednej stopy musi znajdować się w polu serwisowym o kształcie kwadratu. Poprawny serw jest wtedy, gdy możemy mówić o uderzeniu bezpośrednio w ścianę frontową. Warto też wiedzieć, że chodzi o miejsce pomiędzy linią serwisową a linią autową. Finalnie piłka ma znaleźć się w ćwiartce rywala. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby piłka odbiła się od ściany bocznej i tylnej w dowolnej konfiguracji. Nie istnieje coś takiego jak pierwszeństwo w uderzeniu piłką w ścianę przednią. Poza serwisem odbicie od podłogi może oznaczać stratę punktu (chodzi o dwukrotne odbicie się od podłogi). Strata punktu może nastąpić też w przypadku zagrania na aut.

Tak dochodzimy do tego, jak grać w squasha. Odbijanie piłki w tym sporcie oznacza ogromną dynamikę i co by nie mówić, podczas gry może wydarzyć się wiele. Niemniej bezpieczeństwo na korcie jest priorytetem. Jeżeli w trakcie gry piłka może uderzyć przeciwnika, należy zasygnalizować leta. Let powinien też zostać zasygnalizowany, kiedy przeciwnik przeszkodził w uderzeniu. Wypada też wiedzieć o tym, kiedy jest stroke. Krótko mówiąc, chodzi o stracenie punktu ze względu na nieregulaminowe zachowanie.

Rywalizacja w secie toczy się do 11 punktów. Jeżeli żaden z graczy nie uzyska minimum dwóch punktów przewagi, gra się nie kończy. Mecze w Squasha trwają do trzech wygranych setów.

Mecz squasha – na jakim korcie?

Musimy wiedzieć, jak i czym grać, ale nie można też zapomnieć o boisku. W squashu mamy boisko kryte. Wymagania Międzynarodowej Federacji Squasha są jasne – pole gry powinno mieć 9 metrów i 75 centymetrów długości oraz 6 metrów i 40 centymetrów szerokości. Wymiary te są takie same od 1920 roku. Jeśli kort nie jest zamknięty czterema ścianami, dopuszczenie do rozgrywek nie wchodzi w grę. Ściany są częścią boiska.

Let, stroke, rakieta do squasha – zasady gry

Podstawowe zasady gry w squasha mogą wydawać się skomplikowane, ale po odpowiednim treningu wszystko można przyswoić. Nie można też zapomnieć o tym, co powinno być najważniejsze – widać wyraźnie, że możemy rozmawiać o sporcie, który jest generatorem emocji. W squashu nie można się nudzić.

Ludzie zastanawiają się nad tym, jak grać w squasha, a przecież istotne jest też to, gdzie można to robić. Konieczny jest odpowiedni kort do gry, co pewnie dla niektórych może jawić się jako problem. Niemniej znalezienie odpowiednich warunków do gry nie powinno sprawiać trudności – wystarczy się rozejrzeć.

Marek (15)

Marek od zawsze był związany ze sportem – od młodzieńczych lat trenował wszelkie sporty, by później stać się certyfikowanym trenerem. Marek posiada nie tylko głęboką wiedzę teoretyczną, ale i bogate doświadczenie praktyczne, które chętnie dzieli
z czytelnikami. Jego artykuły są skarbnicą wiedzy o technikach, strategiach i mentalności zwycięzców, które z pewnością pomogą każdemu poprawić swoje wyniki.