Kształtowanie sylwetki i osiągnięcie zamierzonych celów treningowych jest zazwyczaj bardzo długim i żmudnym procesem. Sytuacja jest dodatkowo komplikowana przez zagrożenia i pułapki, których nie obejmuje Twój plan treningowy. Jak zmotywować się do ćwiczeń? Motywacja do ćwiczeń zaczyna stopniowo spadać, gdy Twoje postępy zaczynają zwalniać. Jest to w pełni naturalne, dlatego warto wiedzieć jak należy wówczas postępować, aby regularne ćwiczenia nie stały się ponownie przeszłością. Poznaj sposoby jak zmotywować się do ćwiczeń i pozwalające wreszcie osiągnąć cel. 

Jak zmotywować się do ćwiczeń?

Najczęściej osoby, które planują wdrożyć w swoje życie systematyczną aktywność fizyczną posiadają motywację. O wiele skuteczniejsza jest ta wynikająca z wewnętrznych przekonań. Jeżeli samodzielnie dostrzegasz potrzebę, aby wreszcie zacząć trenować to zwiększa się prawdopodobieństwo sukcesu. Silne pobudki ułatwiają dalsze motywowanie się do wyjść na siłownię czy wykonywania treningów w domu. 

Posiadaną motywację wewnętrzną należy spotęgować poprzez cel, który można osiągnąć poprzez regularne treningi. Postaw sobie realny cel i stale monitoruj swoje postępy. Zaplanuj, co chcesz osiągnąć. Może to być:

  • przyrost siły fizycznej, 
  • przebiegnięcie maratonu, 
  • ukształtowanie sylwetki, 
  • poprawę kondycji, 
  • poprawa stanu zdrowia. 

Przyjęty cel musi być związany z tym, co daje Ci satysfakcję. Z obserwacji badaczy wynika, że tylko nieliczni potrafią stale zmotywować do ćwiczeń. Twoja motywacja do treningu może spadać jak dostrzeżesz tempo, w którym inni osiągają wymarzone efekty czy napotkasz na swojej drodze przyczyny do chwilowych niepowodzeń. Pamiętaj, że pominięcie treningu czy złamanie diety nie zaprzepaści Twoich postępów. Skup się na tym, aby celebrować każdy swój progres. Dzień, kiedy odczuwasz spadek samopoczucia jest potencjalnie największym zagrożeniem. 

Motywacja do ćwiczeń a osiągalne cele

Rozpoczęcie ćwiczeń powinno mieć swoją postawę w wyznaczeniu realnego celu. Kłopotem jest, jeżeli chcesz zacząć ćwiczyć, a w Twojej głowie kształtują się dość nierealne motywacje. W konsekwencji zapał zaczyna stygnąć, bo uzyskiwane rezultaty nie są tożsame z posiadanymi wyobrażeniami. Jeżeli chcesz wytrwać, to musisz zapisywać wszystkie osiągane postępy.  Warto podzielić swój cel na etapy, które są prostsze do osiągnięcia. Łatwiej będziesz dostrzegać, że zmierzasz w dobrym kierunku. 

Musisz zapisywać swoje postępy

Utrzymanie motywacji opiera się na stałym kontrolowaniu progresów. Możesz wykorzystać do tego piękny notes lub swój kalendarz, w którym wygospodarujesz miejsce do wpisania każdego obytego treningu, a także do przygotowania tabeli porównawczej. Na koniec każdego miesiąca rób zestawienia z poprzednim okresem. Dostrzegalne efekty pozwalają na utrzymanie motywacji, aż wreszcie dojdziesz do momentu, kiedy aktywność fizyczna będzie stanowiła element codzienności. 

Powinieneś stworzyć plan treningowy

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na wykonywanie ćwiczeń w domu, na siłowni lub świeżym powietrzu, to plan treningowy jest elementem pozwalającym na osiągnięcie celu. Jeżeli nie masz, to koniecznie powinieneś przygotować plan treningu na najbliższy okres, w którym będziesz odnotowywać wszystkie wykonane treningi, jednocześnie wygospodaruj czas na ćwiczenia zgodnie z rozpiską. Jednocześnie możesz zaplanować wykorzystywane obciążenia jak i także dni, w których będziesz wykonywał lżejsze treningi. Z planem regularnych treningów możesz szybciej przygotować się do treningu, a także dostrzec postęp czy nawet rozważyć, dlaczego przestałeś posuwać się do przodu. 

Zacznij nagradzać postępy

Regularna aktywność fizyczna, przestrzeganie diety, ograniczenie dotychczasowych przyjemności sprawiają, że narastają problemy z motywacją. Dobrą metodą jest określenie drobnych przyjemności, które będziesz mógł zrealizować po tym jak osiągniesz kolejny krok. Możesz się nagrodzić poprzez zastąpienie dietetycznego posiłku kolacją w gronie ze znajomymi o nieco większej kaloryczności. Nagrodą może być coś zupełnie innego, co sprawi Ci przyjemność. Bardzo dobrze sprawdzają się materialne prezenty, np. buty, strój do ćwiczeń, kolczyki. Załóż sobie, że warunkiem koniecznym do jej otrzymania będzie zrealizowanie planu treningowego w miesiącu. 

Powiedz o swoim celu innym osobom

Odpowiednią motywacją może być złożenie obietnicy i podzielenie się swoimi dążeniami z innymi osobami. Zobowiązanie wobec bliskiego człowieka może wzmocnić Twoją motywację, bo na szali stoi Twój honor. W każdej chwili zwątpienia możesz wyobrażać sobie, że będziesz musiał uzewnętrznić swoją słabość przed innymi. Z drugiej strony, bliska osoba może zapewnić Ci wsparcie w chwili zwątpienia i wspólnie z Tobą wykonać trening. 

Ania (10)

Ania jako zapalona biegaczka i miłośniczka trekkingu, przemierzyła szlaki w całej Polsce i nie tylko. Jest miłośniczką zdrowego odżywiania i regeneracji, więc pisze artykuły na temat bezpieczeństwa i profilaktyki w sporcie. Ania uwielbia dzielić się swoją pasją i wiedzą, inspirując czytelników do wyruszenia na własne przygody. Jej teksty to mieszanka praktycznych porad, osobistych opowieści i profesjonalnej wiedzy, które motywują do aktywnego spędzania czasu na łonie natury.