Podczas gry w squasha ogromne znaczenie posiada wybór właściwej rakiety. To ona jest jednym z czynników odpowiedzialnych za potencjalny sukces na korcie. Jaka rakieta do squasha? Parametry rakiety posiadają przełożenie na kontrolę piłki, a także wydobywają umiejętności gracza. W tym artykule przedstawimy, na co należy zwrócić uwagę, aby wybór rakiet stał się przyjemnością, a nie karkołomnym zadaniem. Pomagamy dobrać rakietę w odniesieniu do stopnia zaawansowania gracza. 

Jak wybrać rakietę do squasha – parametry 

Przygodę ze squashem należy rozpocząć od zakupu rakiety. Nie zawsze polecane rakiety do squasha będą odpowiednie, ponieważ w trakcie wyboru należy uwzględnić cały szereg parametrów. Są to m.in.: waga, balans, rozmiar główki, układ strun i materiał wykorzystany do produkcji rakiety. Dodatkowo należy także uwzględnić preferowany styl gry, jeżeli już postawiłeś pierwsze kroki w squash. Warto wybrać odpowiedni model, ponieważ sprzyja on nauce poprawnej techniki, a także usprawnia doskonalenie zdobywanych umiejętności. 

Waga

Squash to niezwykle intensywny sport, dlatego wybór rakiet do squasha często podyktowany jest wagą. Na rynku powszechnie dostępne są rakiety o wadze wynoszącej od 110 do 170 gramów. Są one stosunkowo łatwe w manewrowaniu i pozwalają na szybszą reakcję na lecącą piłkę. Gracz musi jednak wykorzystać więcej siły podczas uderzenia, dlatego rakiety z mniejszą wagą są dobre dla graczy z pewnym doświadczeniem. W przypadku ciężysz rakiet, które mogą ważyć nawet 180-200 gramów, dostrzegalna jest większa stabilność i łatwiejsze kontrolowanie piłki. Cięższe rakiety są trudniejsze w manewrowaniu i stanowią większe obciążenie dla nadgarstka. Ciężka rakieta daje możliwość wyrobienia nawyków. Rozpoczynając swoją przygodę ze squashem powinieneś wybrać cięższy model, a wraz z innym poziomem zaawansowania możesz dokonać zmiany. Przy zaangażowaniu i konsekwencji obniżenie wagi rakiety umożliwi podwyższenie swojej poprzeczki. 

Balans rakiet

Balans jest parametrem, który przedstawia, gdzie znajduje się środek ciężkości. Dostępne są rakiety z balansem bliżej rękojeści lub posiadające balans na główkę. Dla osób początkujących sprawdzą się modele, których środek ciężkości rakiety umiejscowiony jest bliżej rękojeści. Łatwiej jest wówczas kontrolować zarówno piłkę jak i precyzję uderzenia. Z kolei rakiety squashowe z balansem na główkę umożliwiają mocniejsze i agresywniejsze uderzenia. 

Rozmiar główki

Wybierając rakietę należy także zwrócić uwagę na rozmiar główki, co przekłada się w znaczącym stopniu na późniejszą grę. Najpowszechniejsze są rakiety, których główki mają powierzchnię od 450 do 550cm². Posiadają większy sweet spot, c zyli obszar rakiety odpowiedzialny za najlepsze uderzenia. Ułatwiają celowanie i można mocniej nimi uderzyć. Są one najlepsze dla początkujących osób, które dopiero ćwiczą nad swoją techniką. Z kolei rakiety z mniejszą główką charakteryzują się większa precyzją i posiadaniem większej kontroli nad piłką, dlatego gracz powinien mieć wypracowaną technikę. Zacznij od wyboru rakiety o większej powierzchni. 

Układ strun

Każda rakieta squash posiada swój układ strun, który ma bezpośrednie przełożenie na kontrolę i moc uderzenia. Równolegle wpływa on także na trwałość rakiety. Za pomoc układu strun dokonywana jest charakterystyka rakiet. 

Najczęściej występujące układy to:

  • standardowy (14×18 lub 16×19)
  • zamknięty (18×20 lub 16×18)
  • otwarty (12×17 lub 14×15)

Pierwsza wartość wskazuje ilość strun pionowych, a druga ilość strun poziomych. Rodzaj standardowy zapewnia największą kontrolę nad piłeczką, a jednocześnie umożliwia wykonywanie precyzyjnych uderzeń. Z kolei zamknięty układ ma większą gęstość, dlatego wybór takiej rakiety pozwala na zachowanie lepszej kontroli nad piłką, jednak obniża poziom mocy uderzenia. Najpopularniejsze rodzaje rakiet do squasha to te ze standardowym układem. Pozwalają na zachowanie kontroli i utrzymanie precyzji uderzenia. Z kolei dla zaawansowanych i średniozaawansowanych graczy lepsze będą te z układem zamkniętym lub otwartym, a ostateczny wybór zależny jest od posiadanych preferencji. 

Materiał

Rakiety do squasha wytwarzane są z różnych materiałów. Najpopularniejsze są zdecydowanie rakiety aluminiowe czy też wykonane ze stopu aluminium. Godne rozważenia są także wykonane z grafitu albo kompozytu grafitowego. Rakiety wykonane z aluminium są ciężkie, ale także tanie, dlatego są często pierwszym wyborem osób rozpoczynających grę w squasha. Jeżeli chcesz zacząć swoją przygodę ze squashem to możesz wybrać rakietę z kompozytu grafitowego. Są to stosunkowo lżejsze rakiety, dlatego mają wyższą manewrowość i wytrzymałość. Rakiety z grafitu znajdują zastosowanie u zaawansowanych graczy ze względu na uzyskanie lepszej kontroli i siły uderzenia. Są to także sztywne i lekkie rakiety, dlatego można nimi sprawniej manewrować. Wybór rakiet grafitowych często podyktowany jest chęcią uczestnictwa w turnieju. 

Jaka rakieta do squasha będzie najlepsza dla początkujących i średnio zaawansowanych

Squash jest sportem wymagającym precyzji, szybkości i refleksu, a rakieta stanowi przypieczętowanie umiejętności. Rakieta, która sprawdza się w przypadku początkujących, nie będzie zadowalała z rozwojem stylu gry. 

Osoby początkujące powinny zdecydować się na stosunkowo lekki model, aby przyzwyczaić ręce i dłonie do pracy z rakietą. Jednocześnie jakość Twojej gry może podwyższyć rakieta o większej powierzchni główki, aby zachować kontrolę nad piłeczką. Z kolei gracze średnio zaawansowani dostrzegają, że ich umiejętności szybko rosną, dlatego mogą wybrać model o mniejszej powierzchni główki. Dzięki temu będą mogli zwiększyć siłę uderzenia i precyzję, nad którymi nieustannie pracują. Gracze średnio zaawansowani powinni mieć rakiety z większą sztywnością, aby uderzenia piłki odbywały się z większą siłą. 

Przy wyborze rakiety nie należy kierować się wyłącznie stopniem zaawansowania, ale warto przeanalizować styl gry. Efektywna i widowiskowa gra możliwa jest z rakietami o zwiększonej ilości strun i mniejszą powierzchnią główki. 

Marek (15)

Marek od zawsze był związany ze sportem – od młodzieńczych lat trenował wszelkie sporty, by później stać się certyfikowanym trenerem. Marek posiada nie tylko głęboką wiedzę teoretyczną, ale i bogate doświadczenie praktyczne, które chętnie dzieli
z czytelnikami. Jego artykuły są skarbnicą wiedzy o technikach, strategiach i mentalności zwycięzców, które z pewnością pomogą każdemu poprawić swoje wyniki.