Czas na to, aby poznać bowling. Co to za gra, która jest dobra także dla dzieci? Bowling jest tak popularny wśród wielu Polaków. Chociaż nie wszystkich. 

Nie brakuje osób, które szukają skutecznego sposobu na to, aby spędzić fajnie czas z rodziną, z przyjaciółmi. Dobrym pomysłem może być bowling. Co to za gra i jakie obowiązują zasady? Czas się temu przyjrzeć, ponieważ może to być fajna propozycja na to, aby móc doskonale się bawić.

Bowling co to? Kula w grze

Jest to gra, która w całości została oparta o kręgle klasyczne.

Wykorzystuje się do tego dziesięć kręgli, które zostają ustawione w trójkąt. Zasady gry w kręgle są bardzo łatwe. Należy wszystkie strącić w jak najmniejszej liczbie rzutów. Co ciekawe, można skorzystać z pewnej podpowiedzi, która przeznaczona jest dla praworęcznych i leworęcznych. Ci pierwsi muszą uderzać kulą w przestrzeń pomiędzy pierwszym a trzecim kręglem. Leworęczni z kolei muszą celować w przestrzeń pomiędzy pierwszym a drugim pinem, jak się też nazywa kręgle. W ten sposób będzie można strącać kręgle w naprawdę małej ilości rzutów.

Zasady gry w kręgle i punktacja

Bowling to łatwy sport. W kręgle może grać dziecko, rodzic, a nawet seniorzy, którzy są w stanie poradzić sobie z kulą. Ogólnie jest dziesięć rund. W każdej z nich gracz musi postarać się, aby strącić wszystkie kręgle, co nie jest tak łatwe. Każdy ma do dyspozycji dwa rzuty. Na początku każdej rundy kręgle zawsze ustawiane są od początku. Za jeden kręgiel otrzymuje się zawsze jeden punkt. W jednej rundzie można zdobyć 10 punktów maksymalnie – aczkolwiek, są od tego wyjątki, które zostaną zaraz omówione.

Chwyt kuli

Za częściowe powodzenie rzutu odpowiedzialny jest właściwy chwyt kuli. Przy pomocy dwóch środkowych palców i kciuka będzie można ją właściwie uchwycić. Należy zwrócić uwagę na same kule, ponieważ te są różne – tak samo jak otwory znajdujące się na nich. Tak, aby nie okazało się, że palce utkną w środku i wyswobodzenie się z kuli nie będzie tak łatwe. Przed grą należy więc popatrzeć na kule, które różnią się od siebie kolorami i wagą. Dopasowanie jej do indywidualnych potrzeb, będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Bowling – co to za wyjątki w punktacji?

Jeżeli w pierwszym rzucie gracz strąci 10 kręgli, ma się do czynienia ze strike. Gracz otrzymuje 10 punktów plus to, co uda się mu się w tej samej rundzie strącić w dwóch kolejnych rzutach. Strike kręgli w pierwszym rzucie to wymarzona sytuacja dla osób grających.

Spare to sytuacja, gdy na początku także dojdzie do strącenia 10 kręgli (10 punktów). Do tego dolicza się liczba punktów równej liczbie kręgli strąconych w następnym rzucie. Na początku zasady punktacji wydawać się mogą skomplikowane. To dlatego należy regularnie trenować, aby móc podszkolić swoje umiejętności i być jeszcze lepszym w działaniu.

Oprócz tego, można mieć do czynienia z foul. Zawodnik wziął rozbieg, rzucił kulą, ale przekroczył linię. Rzut zostanie zaliczony, ale nie punkty. Miss oznacza sytuację, kiedy jeden z dwóch rzutów był niecelny. Split to sytuacja, która następuje w drugim rzucie. Są to po prostu kręgle, które zostały na torze.

Co o bowlingu wiedzieć trzeba?

Teraz kręgielnia na mieście właściwie nie jest niczym nadzwyczajnym. Często można tam spotkać wiele osób, które wybierają grę składającą się z 10 rund. Wydawać by się mogło, że jest to stosunkowo młoda propozycja zabawy. Okazuje się jednak, że nie. Z kręglami mogła mieć już do czynienia ludność w 1366 roku. W Anglii król Edward zabronił nawet tej formy aktywności, ponieważ uważał, że ludzie spędzają nad tym zbyt dużą ilość czasu. Zakazy nie pomogły, a kręgle stały się popularne także w innych krajach. Szczególnie w Niemczech. W 1841 roku, w Connecticut (Stany Zjednoczone) doszło do delegalizacji gry w kręgle, ponieważ coraz częściej miało się do czynienia z hazardem. Antropolog Sir Flinders Petrie w latach trzydziestych XX wiek, podczas prac nad grobami w Egipcie odkrył coś, co może świadczyć o tym, że kręgle (coś na kształt tego) były chyba znane w 3200 roku p.n.e.!

Historia jest fajna. Teraz czas na to, aby poznać to co jest tu i teraz. Tym bardziej że dzięki temu można zapewnić sobie fajną rozrywkę. Tory kręglarskie dostępne są dla wielu osób. W jednej grze może wziąć udział nawet kilka osób. Można zabrać ze sobą dzieci, grupę przyjaciół lub nawet osoby z klasy. Strącenie kręgli nie jest skomplikowane i jest w stanie zapewnić każdej osobie ogromną ilość rozrywki  i doskonale zająć czas.

Ania (10)

Ania jako zapalona biegaczka i miłośniczka trekkingu, przemierzyła szlaki w całej Polsce i nie tylko. Jest miłośniczką zdrowego odżywiania i regeneracji, więc pisze artykuły na temat bezpieczeństwa i profilaktyki w sporcie. Ania uwielbia dzielić się swoją pasją i wiedzą, inspirując czytelników do wyruszenia na własne przygody. Jej teksty to mieszanka praktycznych porad, osobistych opowieści i profesjonalnej wiedzy, które motywują do aktywnego spędzania czasu na łonie natury.