Przyczyn, dla których ćwiczy się taniec towarzyski, jest mnóstwo. Może to być udział w zawodach, ale też chęć poprawy własnej sprawności. Dowiedz się, czy taniec to sport i dlaczego warto się go uczyć.

Ponieważ taniec wymaga aktywności fizycznej, wysiłku i treningów przez wiele osób uznawany jest za sport. Jednocześnie może być też środkiem artystycznej ekspresji. Odpowiedź na pytanie o to czy taniec to sport, jest jednak twierdząca. Dlaczego?

Czy taniec to sport?

Z wielu powodów taniec uznawany jest za dyscyplinę sportu. To forma aktywności fizycznej. Wymaga dobrej kondycji, sprawności i regularnych treningów. Mimo to może on być nie tylko dyscypliną sportu, ale też formą sztuki lub rozrywką. Okazji do tańca jest wiele – imprezy, wesela, bale czy studniówki. Warto umieć tańczyć. Wcale nie trzeba do tego rywalizować, chociaż nie jest to niemożliwe.

Argumentem w dyskusji o tym, czy taniec to sport, są zawody taneczne. Są one organizowane bardzo często i miewają niezwykle wysoką rankę. Rywalizacja i współzawodnictwo są nieodłącznym elementem uprawiania sportu.

Czy taniec sportowy to dyscyplina olimpijska?

Niestety taniec nie jest sportem olimpijskim. Można go jednak trenować we własnym zakresie, a wiele osób chętnie stawia się w roli widza. Takie style jak tango mają bardzo długą tradycję i chcąc tańczyć je w doskonały sposób, trzeba bardzo długo i ciężko pracować nad odpowiednią techniką oraz możliwościami fizycznymi.

Faktem jest, że taniec poprawia kondycję i warunki fizyczne. Można w ten sposób spalić zbędne kilogramy. Chcąc poprawić formę, nie trzeba od razu zapisywać się na balet – istnieje wiele rodzajów tańca, także bardzo nowoczesnych, które niosą korzyści dla zdrowia.

Czy można zdefiniować taniec jako sztukę?

Ze swojej definicji taniec jest formą sportu. Jednakże taniec spełnia też wymagania stawiane przed formą sztuki. Jako forma ekspresji świetnie sprawdza się w teatrze. Taniec jest jedną z form wyrażania emocji. Artystyczna forma tańca, szczególnie grupowego, wymaga bardzo dobrej koordynacji ruchowej i niezwykłej sprawności, dlatego trzeba to traktować jako sport.

Wiedząc już, czy taniec to sport, nie trzeba ograniczać się do sztywnych definicji. Sport to aktywność, ale też rozrywka i taniec wypełnia wszystkie związane z tym założenia.

Który rodzaj tańca to najlepsza forma aktywności fizycznej?

W takiej kwestii jak taniec a zdrowie wiele zależy od kondycji i możliwości fizycznych tancerza. Taniec latynoamerykański wymaga mniejszej kondycji fizycznej niż hip-hop. Traktując taniec jako sport, warto postawić na rodzaj aktywności, który będzie miał pozytywny wpływ na stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Zastanawiając się nad tym, czy wybrać balet czy taniec nowoczesny, warto rozważyć nie tylko korzyści dla zdrowia fizycznego, ale też własny gust.

Sportowcy, którzy chcą osiągać najlepsze wyniki w tańcu, muszą nieustannie doskonalić swoją technikę i często także przestrzegać rygorystycznej diety. Niektóre style taneczne wymagają wysokiego poziomu umiejętności.

Czego wymaga taniec traktowany jako sport?

Warto zastanowić się nad tym, czy taniec to sport, który wymaga wysiłku. Na pewno wymaga dużej wytrzymałości fizycznej. Wyrażanie emocji poprzez ruch może kosztować wiele siły i wytrzymałości. Niektóre choreografie tańczy się solo, a w innych tancerze trenują w grupie. Jak w innych dyscyplinach sportowych dużo pracują tutaj mięśnie nóg. Tancerze muszą tak jak sportowcy innych dyscyplin, m.in. piłkarze, dbać o swoje ciało.

Kiedy warto zapisać się na trening tańca z profesjonalnym tancerzem?

Nie ma jednoznacznej definicji sportu, jakim jest taniec. Można go postrzegać też jako formę sztuki i rozrywkę. Taniec spełnia wszystkie kryteria sportu. Tancerze rywalizują między sobą na zawodach. W stylach takich jak balet muszą przejść bardzo rygorystyczny trening. Natomiast taniec nowoczesny można tańczyć w każdym wieku. Dodatkowo w rytmie muzyki można się świetnie bawić. Zawodowi tancerze zwykle czerpią bardzo dużo radości ze swojego tańca, co pozwala im cieszyć się życiem w jeszcze większym stopniu.

Od tancerzy, którzy tańczą w teatrach i podczas spektakli, wymaga się świetnej gry aktorskiej. Ich zadaniem jest przekazywać emocje poprzez ruch. Jednocześnie jest to jednak forma sztuki i sportu, która bez cienia wątpliwości dostarcza tancerzom i widzom mnóstwo rozrywki i dobrej zabawy. Wiele osób decyduje się na treningi tańca, żeby poprawić swoje samopoczucie i zwiększyć samoocenę.

Ania (10)

Ania jako zapalona biegaczka i miłośniczka trekkingu, przemierzyła szlaki w całej Polsce i nie tylko. Jest miłośniczką zdrowego odżywiania i regeneracji, więc pisze artykuły na temat bezpieczeństwa i profilaktyki w sporcie. Ania uwielbia dzielić się swoją pasją i wiedzą, inspirując czytelników do wyruszenia na własne przygody. Jej teksty to mieszanka praktycznych porad, osobistych opowieści i profesjonalnej wiedzy, które motywują do aktywnego spędzania czasu na łonie natury.