Wiele osób zna tenis oraz squash. Jednak czym jest padel? Co to za nowa dyscyplina, która też bazuje na rakiecie?
Nie każdy jednak lubi tenis. Squash też nie wydaje się dla nich odpowiedni. Może więc warto wypróbować padel. Co to za nowy sport, który w chwili obecnej może pochwalić się także polską federacją? Oto kilka wskazówek, dzięki czemu każdy będzie też wiedział, jak wybrać rakietę do padla.
Spis treści:
Padel co to jest? Czy gra w padla jest dla każdego?
Na kort do padla mogą wejść tak naprawdę wszystkie osoby, bez względu na wiek. Padel to sport rakietowy, który wymaga odpowiedniej rakiety. Jeżeli ktoś zna tenis i squasha, to nie będzie miał trudności z tym, aby załapać zasady tej gry. Z tenisa bowiem pochodzi punktacja, a ze squasha zamknięty kort. Do tego należy dodać, że jest to gra deblowa, więc potrzebne będą łącznie cztery sety, aby móc rozpocząć zabawę.
Zasady gry w padla – jak należy serwować?
Ten sport podobny do tenisa ziemnego, rozpoczyna się od wykonania serwu. Wykonuje go jedna osoba, która musi tak serwować piłkę, aby trafiła na przeciwległą stronę po skosie. Oczywiście, piłka nie może dotknąć siatki. Jeżeli piłka dotknie jednak siatki, serwujący ma szansę na to, aby się poprawić. Serwować należy z dołu.
W padlu można pozwolić sobie na to, aby piłka do padla odbiła się jeden raz o ziemię, zanim zostanie „oddana” do przeciwnika. Aczkolwiek, zawsze można pozwolić sobie na uderzenie z powietrza – bez styczności z ziemią. Należy jednak tego dokonać, zanim piłka uderzy w ścianę lub ogrodzenie.
Piłka musi zostać przebijana do momentu aż nie wyląduje ona poza boiskiem. Jeżeli uderzy ona o kort więcej niż dwa razy, punkty należą się przeciwnikowi.
Punktacja i rakieta do padla
Punkty są takie same, jak w przypadku tenisa ziemnego, czyli 15 ,30 i 40 pkt. Należy wygrać dwa sety. Każdy z nich składa się z sześciu gemów. Gra w padla odbywa się przy wykorzystaniu specjalnych rakiet, które są lżejsze niż w przypadku tenisa. Ich średnia waga mieści się w granicach od 350 do 400 g. Na początku warto grać w padla przy użyciu najlżejszych rakiet, dzięki czemu będzie można utrzymać pełną kontrolę. Z czasem, nabierając większej wprawy, będzie można pomyśleć o zmianie rakiety na cięższą. Rozpoczynając przygodę z padlem można zwrócić uwagę na wykonanie rakiety. Ta z włókna węglowego jest w stanie zapewnić większą trwałość, dzięki czemu będzie można z niej korzystać przez długi czas.
Krótka historia padla
Rozgrywki padla cieszą się coraz większą popularnością. Jest to sport, który jest wymagający i nie ma żadnych granic wiekowych. Należy pamiętać o tym, że ma się do czynienia ze sportem, gdzie dobra kondycja jest koniecznością. Wiele osób ucieszy również to, że biegając za piłką, można spalić także dużą ilość kalorii.
Dzisiaj istnieje już Polska Federacja Padla, która organizuje m.in. szkolenia dla osób chcących sędziować mecze. Skąd jednak wziął się ten sport? Okazuje się, że wszystko tak naprawdę zaczęło się w Acapulco, w Meksyku. Po raz pierwszy można było o nim usłyszeć w 1969 roku. Zasady zostały opracowane przez Enrique Corcuera. Z kolei do rozwoju tego sportu przyczynił się Alfonso de Hohenloh. To on jest odpowiedzialny za to, że powstał pierwszy oficjalny kort dla sportowców do padla.
Padel co to jest? Czy warto grać w padla?
W Stanach Zjednoczonych mówi się paddle. W Polsce jedno „d” zostało odjęte, a sama nazwa została spolszczona. Niezależnie od tego, należy przyznać, że jest to fajna i angażująca dyscyplina sportowa, która jest w stanie zapewnić dużo ruchu. W Hiszpanii padel to druga w kolejności najbardziej popularna dyscyplina sportowa po piłce nożnej. Może i zasady gry wydają się nieco skomplikowane – szczególnie, jeżeli ktoś nie miał wcześniej do czynienia z tenisem lub squashem. Jednak warto spróbować, ponieważ aktywność fizyczna jest w stanie wyzwolić ogromne pokłady endorfin. Tym bardziej że ruch to zdrowie. Ta gra zespołowa to doskonała okazja do tego, aby spędzać większą ilość czasu na dworze.
Każda osoba, która chce bliżej poznać padla, powinna postarać się nie tylko o rakietę, ale także obuwie zapewniające odpowiednią przyczepność. Dzięki temu będzie można zapewnić sobie wygodę i komfort ruchów, goniąc za całą piłką po korcie. Korty do padla znaleźć można na dworze, ale jesienią można przenieść się pod dach. Zmieniające się warunki atmosferyczne nie oznaczają, że trzeba zrezygnować z tego ciekawego sportu, który stanowi połączenie tenisa i squasha. To sport, który zdobywa błyskawiczną popularność na całym świecie.

Ania jako zapalona biegaczka i miłośniczka trekkingu, przemierzyła szlaki w całej Polsce i nie tylko. Jest miłośniczką zdrowego odżywiania i regeneracji, więc pisze artykuły na temat bezpieczeństwa i profilaktyki w sporcie. Ania uwielbia dzielić się swoją pasją i wiedzą, inspirując czytelników do wyruszenia na własne przygody. Jej teksty to mieszanka praktycznych porad, osobistych opowieści i profesjonalnej wiedzy, które motywują do aktywnego spędzania czasu na łonie natury.