Jak się gra w kręgle? Takie pytanie pewnie nie pojawia się zbyt często, ponieważ wiele osób wie, że chodzi o grę polegającą na strącaniu kręgli przy pomocy specjalnych kuli. Warto jednak przyjrzeć się szczegółom.

Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym wiele osób nie ma pojęcia o tym, jak się gra w kręgle. Nie oznacza to jednak tego, że są jakieś ogromne powody do niepokoju. Bowling to gra, która nie wymaga specjalnych umiejętności czy wyjątkowej sprawności fizycznej. Tak naprawdę najważniejsze są chęci do gry i odpowiednie buty.

Zasady gry w kręgle

Nie pozostaje nic innego jak skoncentrowanie się na tym, co jest najistotniejsze. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, że kręgle to gra polegająca na strącaniu kręgli przy pomocy specjalnej kuli. Należy rzucić kulą w taki sposób, aby za jednym zamachem strącić jak najwięcej kręgli. Gra w bowling składa się z 10 rund – w każdej można wykonać dwa rzuty.

Liczenie punktów

W kontekście zasad gry nie można zapomnieć o liczeniu punktów. Trzeba wiedzieć, kto jest najlepszy. Najprościej powiedzieć, że za każdą strąconą kulę należy przyznać punkty. Tyle tylko, że jest to zbyt duże uproszczenie. W końcu należy zdawać sobie sprawę z tego, że dwie sytuacje punktowane są w inny sposób. Te sytuacje to:

  • strike,
  • spare.

Strike jest wtedy, kiedy 10 kręgli zostaje strąconych jednym rzutem. Gracz otrzymuje wtedy 10 punktów plus liczbę punktów równą liczbie kręgli strąconych w dwóch następnych rzutach. Spare to określenie sytuacji, w której komplet kręgli zostaje strącony w dwóch rzutach. W tym przypadku zdobywa się 10 punktów plus liczbę punktów równą liczbie kręgli strąconych w następnym rzucie. Maksymalnie można zdobyć 300 punktów.

Jak grać w bowling? Trzymanie kuli

Uważasz, że już wiesz, jak się gra w kręgle? Nie zapominaj jednak, od czego to wszystko się zaczyna. Prawidłowe chwycenie kuli może wydawać się prostą sprawą, ale problemy to coś, czego nie można wykluczyć. Dlatego też czas na krótki instruktaż przed wizytą na kręgielni.

Osoby zainteresowane bowlingiem powinny pamiętać o następujących zasadach:

  • kulę należy umieścić na wysokości klatki piersiowej,
  • opuszczenie ręki z kulą,
  • przesunięcie ręki z kulą nieco poniżej barków,
  • rzut kulą.

Przy wykonaniu rzutu najczęściej trzeba zrobić cztery kroki. Rozbieg powinien zakończyć się przed linią faulu. Osoby praworęczne pierwszy krok wykonują prawą nogą, natomiast leworęczne lewą nogą. Całość jest intuicyjna – ciało harmonijnie podpowiada liczbę kroków podczas rozbiegu. Ważne jest też choćby to, że nie należy rzucać kulą ze zbyt dużej wysokości. Istotne jest też to, że nie wymaga się samodzielnego liczenia punktów. Kręgielnie posiadają systemy do automatycznego zliczenia punktów (wyniki rozgrywek wyświetlają się na ekranie monitora). To duża pomoc dla wszystkich tych, którzy nie mają pewności, jak się gra w kręgle.

Wybór kuli

Ważne jest też to, że przed przystąpieniem do gry należy dobrać kulę. Kula musi zostać dopasowana do wielkości i wagi zawodników – nie może być za duża, jak i zbyt ciężka. Prawidłowy chwyt kuli oznacza umieszczenie palca środkowego, serdecznego i kciuka w otworach kuli. Powinno się obejmować kulę jak największą powierzchnią dłoni. Ponadto w przypadku początkujących graczy poleca się korzystanie z kuli lżejszych.

Ogólne zasady gry wykraczają poza rywalizację

Pamiętajmy też o tym, że rozpoczęcie gry wymaga wiedzy dotyczącej zasad savoir-vivre. Oczywiście mowa o kwestii, która jest mocno umowna. Absolutną podstawą jest zwracanie uwagi na innych graczy – nie można doprowadzić do sytuacji, w której kula uderzy inne rywalizujące osoby. Ponadto trzeba też pamiętać o tym, że nie należy hałasować, jeść i pić na linii rozbiegu czy przy torach.

Niektórzy mogą też powiedzieć, że w tym wszystkim najważniejsze jest to, aby dobrze się bawić. Atrakcyjność gry w dużej mierze zależy od samego towarzystwa. Zasady gry to drugorzędna sprawa.

Jak się gra w kręgle?

Zapewne są wśród nas osoby, które zastanawiają się nad tym, jak się gra w kręgle. Zasady gry nie są może skomplikowane, ale jest kilka kwestii, o których sporo osób może nie mieć pojęcia (choćby strike czy pominięty w tekście split). Dobrze też pamiętać o wspomnianych 4 krokach. Rzucanie kulą to nie jest tak prosta sprawa, jak niektórym osobom może się zdawać.

Wszyscy możemy spędzać czas w dowolny sposób, ale nie ulega wątpliwości, że kręgle to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Zwłaszcza że znalezienie kręgielni w dużym mieście to coś, co nie powinno sprawiać kłopotów.

Ania (10)

Ania jako zapalona biegaczka i miłośniczka trekkingu, przemierzyła szlaki w całej Polsce i nie tylko. Jest miłośniczką zdrowego odżywiania i regeneracji, więc pisze artykuły na temat bezpieczeństwa i profilaktyki w sporcie. Ania uwielbia dzielić się swoją pasją i wiedzą, inspirując czytelników do wyruszenia na własne przygody. Jej teksty to mieszanka praktycznych porad, osobistych opowieści i profesjonalnej wiedzy, które motywują do aktywnego spędzania czasu na łonie natury.