Tenis to genialnie prosta gra. Jest jednym z najpopularniejszych sportów indywidualnych. Jak grać w tenisa? Wystarczy posłać piłkę nad siatką między linie w taki sposób, że przeciwnik nie jest w stanie jej odebrać. Właściwie wystarczy odwiedzić sklep tenisowy, poznać proste zasady tenisa i rozegrać kilka gemów, by odbijać piłkę na poziomie amatorskim. Stąd już tylko krok do wyćwiczenia serwisu, returnu, woleja, forhendu i backhandu. Sprawdź, jak prosto jest wejść na kort i dołączyć do grona zapalonych miłośników tenisa!

Tenis ziemny – gra, która ćwiczy ciało i umysł

Zanim wygrasz swój pierwszy turniej, pomyśl o korzyściach wynikających z intensywnego ruchu na korcie. Tenis jest sportem ogólnorozwojowym, co oznacza, że trenując i grając angażujesz różne partie mięśni, stymulujesz układ krążenia i oddech, nie zapominając o tym, że na korcie przez cały czas trzeba myśleć, strategicznie planując rozegranie akcji. 

Wystarczą kort, rakiety, piłki tenisowe. I oczywiście – przeciwnik

Sprzęt do gry w tenisa może różnić się w zależności od stopnia zaawansowania. W przypadku rakiety o mocy i precyzji uderzeń decyduje kształt ramy czy naciąg. Ważne są także owijki na rękojeść, które umożliwiają stabilne trzymanie rakiety, także oburącz. Dlatego aby dobrać rakietę tenisową do prezentowanego poziomu warto skonsultować się z ekspertem w dobrym sklepie tenisowym. Również odbicie piłki do gry zależy od jej twardości – na początku warto używać wersji treningowych, które są bardziej miękkie. Pomyśl także o zakupie specjalnych butów do tenisa, które pozwalają na wykonywanie różnych ruchów na placu gry. Rozpocznij przygodę z tenisem od mniej wymagającego sprzętu, za to od razu na dobrze przygotowanym, pełnowymiarowym korcie. Dzięki temu od początku będziesz przyzwyczajać się do standardowych warunków.

Jak grać w tenisa – zasady gry w tenisa ziemnego

Poznaj  zasady gry w tenisa ziemnego przed pierwszym odbiciem – pozwoli ci to od razu skupić się na pojedynku z przeciwnikiem. System punktacji w meczu tenisa składa się z gemów, setów i meczów. Do wygrania gema potrzeba 4 wygranych wymian, z których każda zalicza się jako wygrana po odbiciu od kortu lub po tym, jak nie uda się tego zrobić przeciwnikowi. Jednak gem może się przedłużyć, bo obowiązuje zasada zachowania dwóch punktów przewagi. Sześć wygranych gemów daje zwycięstwo w secie, aczkolwiek od stanu 5:5 przewaga musi wynieść 2 gemy, a przy 6:6 rozgrywa się tie-break, czyli gem do 7 wygranych punktów. Tu znów od stanu 6:6 przewaga zwycięzcy musi wynieść dwa oczka.

Ile setów gra się w meczu?

Mecz toczy się do dwóch wygranych setów, z wyjątkiem turniejów wielkoszlemowych, takich jak Wimbledon, US Open, Australian Open i French Open, na których mężczyźni grają do trzech wygranych setów. W przypadku gry pojedynczej są to klasyczne sety rozstrzygane do 6 wygranych gemów lub w tie-breakach. W deblu gra toczy się także do dwóch wygranych setów, jednak jeśli na tablicy utrzymuje się wynik 1:1, ostatni jest tzw. super tie-break, grany przez tenisistów do 10 zwycięskich punktów.

Dlaczego set i gem składa się z dziwnie liczonych punktów?

15, 30, 40 – to wartości punktów kolejno zdobywanych w tenisie. Dlaczego nie 1,2,3? Od najdawniejszych czasów mecz tenisowy rozgrywano według tych samych zasad, jednak stan liczono według części na tarczy zegara, czyli kwadransów. Inna teoria głosi, że punktacja tenisowa nawiązuje do sposobu ogłaszania stawek w grach hazardowych, związanych z częściami miar pieniężnych.

Jakie wymiary powinien mieć kort tenisowy?

Kort tenisowy, niezależnie od nawierzchni, musi mieć zawsze takie same wymiary. Przepisy ITF głoszą, że pole do gry pojedynczej ma format 23,77 m długości i 8,23 m szerokości. Pola gry podwójnej są szersze (tzw. korytarz deblowy) i liczą 10,97 m. Poza tym na korcie wyznaczone są również wewnętrzne linie, które wyznaczają pole do wykonania prawidłowego serwisu. To tzw. karo serwisowe – po jego przekroczeniu wykonanie serwisu nie zostaje zaliczone. Wyznaczenie dwóch pól serwisowych na jednej połówce wynika z tego, że zawodnik na zmianę serwuje na prawą i lewą stronę w swojej stronie kortu. 

Jestem początkującym zawodnikiem. Jak grać w tenisa ziemnego?

Podczas pierwszych treningów warto ćwiczyć czucie piłki, poruszanie po korcie i podstawy techniki. Sposobów na zdobywanie punktów jest wiele – niektóre z nich wynikają z siły uderzenia, inne z taktyki, a jeszcze inne ze zmuszenia oponenta do popełnienia błędu. Istotną rolę w grze odgrywa umiejętne serwowanie. Umieszczenie piłki w korcie po serwisie bez odbioru przeciwnika to as serwisowy. Co po zepsutym serwisie? W tym wypadku gra toczy się dalej, a tenisista może jeszcze raz podjąć próbę podania. Kolejne niepowodzenie oznacza podwójny błąd serwisowy, a punkt otrzymuje zawodnik odbierający. Dwie próby na wykonanie dobrego serwisu dają możliwość wzmocnienia siły pierwszego serwu. Jeśli piłka trafi w karo, trudno ją odebrać. Dlatego podczas treningów warto ćwiczyć wykonywanie serwisu – skupia się na nim wielu tenisistów. 

Poznaj przepisy gry i wejdź na kort!

Przepisy gry sprawiają, że tenis to nieskomplikowany sport, który może dostarczyć mnóstwo radości. Po zaopatrzeniu się w sprzęt i podstawową znajomość zasad możesz spędzać na boisku mnóstwo czasu i poznawać ludzi, którym także odpowiada taka forma aktywności. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o tenisie i wykonaj pierwszy krok w kierunku kortów tenisowych w twojej okolicy.

Ania (10)

Ania jako zapalona biegaczka i miłośniczka trekkingu, przemierzyła szlaki w całej Polsce i nie tylko. Jest miłośniczką zdrowego odżywiania i regeneracji, więc pisze artykuły na temat bezpieczeństwa i profilaktyki w sporcie. Ania uwielbia dzielić się swoją pasją i wiedzą, inspirując czytelników do wyruszenia na własne przygody. Jej teksty to mieszanka praktycznych porad, osobistych opowieści i profesjonalnej wiedzy, które motywują do aktywnego spędzania czasu na łonie natury.