Pomimo że łowienie ryb kojarzy się z relaksem w otoczeniu natury, na całym świecie funkcjonuje wiele klubów i związków wędkarskich, które organizują zawody sportowe. Czy wędkarstwo to sport? Sprawdź, na czym polegają zawody wędkarskie!

Wędkarstwo to forma aktywności, która pozwala obcować z naturą i pięknem otaczającej nas przyrody. Wypoczynek nad wodą z wędką w ręku od razu przywodzi na myśl przyjemny, letni relaks. Pojawia się jednak pytanie, czy łowienie ryb może być tylko formą aktywnego wypoczynku? Czy wędkarstwo to sport? Na czym polegają zawody wędkarskie i w jakim celu istnieją związki oraz kluby zrzeszające wędkarzy? O tym dowiesz się z dalszej części tekstu!

Czy wędkarstwo to sport?

Dla większości osób wędkarstwo kojarzy się wprost ze sposobem na relaks w otoczeniu natury. Celem wędkarza jest bowiem złowienie ryby, którą często wrzuca się z powrotem do wody. Wędkowanie cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród dorosłych, ale także wśród dzieci. Stąd może pojawić się pytanie, czy wędkarstwo to sport? Co do zasady zwyczajne łowienie ryb nie jest zaliczane do dyscyplin sportowych. Wyróżniamy jednak wędkarstwo sportowe, w ramach którego organizowane są zawody, których celem jest złowienie jak największej ryby lub możliwie największej liczby ryb w określonym czasie.

Czym jest wędkarstwo sportowe? Czy polega na łowieniu ryb na czas?

Wędkarstwo sportowe znacząco różni się od zwyczajnego wędkowania przede wszystkim pod kątem założonego celu. Wędkarze rekreacyjni łowią ryby dla przyjemności, w ramach relaksu, na przykład jako sposób na spędzenie weekendu na łonie natury. Wędkarstwo sportowe polega na organizowaniu zawodów, w których uczestnicy rywalizują między sobą o możliwie jak najlepszy połów. Wędkarze sportowi podzieleni są na kilka osobnych sekcji, na przykład w oparciu o technikę łowienia wędki, czy wykorzystywaną przynętę. Z tego względu wyróżniamy między innymi wędkarstwo spławikowe, wędkarstwo muchowe, wędkarstwo spinningowe, wędkarstwo podlodowe, czy wędkarstwo trollingowe. Każdy z rodzajów cechuje się odmienną metodą połowu, a co za tym idzie, w ramach zawodów, poszczególni uczestnicy przyporządkowywani są do odpowiedniej sekcji, w ramach której prowadzą między sobą współzawodnictwo. Przez wzgląd na dużą konkurencję, wędkarstwo sportowe wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno pod kątem specjalistycznego sprzętu, ale także odpowiednich planów treningowych. Profesjonalni wędkarze sportowi z całego świata muszą dbać o wiedzę i doświadczenie, ale podczas zawodów liczy się również kondycja i wytrzymałość organizmu.

Kluby i związki wędkarskie – gdzie zrzeszeni są wędkarze?

Głównym stowarzyszeniem, które zrzesza polskich miłośników łowienia ryb, jest Polski Związek Wędkarski. To właśnie tam zrzeszeni są zarówno profesjonalni sportowcy, jak i osoby, które wędkują rekreacyjnie, w ramach spędzania czasu na świeżym powietrzu. Spośród wędkarzy nastawionych na zdobywanie najlepszych wyników powstała profesjonalna liga sportowa. Każda z osób z pasją do wędkowania ma możliwość aktywnego udziału w zawodach sportowych, gdzie liczy się nie tylko relaks, ale przede wszystkim współzawodnictwo. Pomimo iż w Polsce oraz innych krajach europejskich zainteresowanie wędkarstwem stale rośnie, pozycję lidera w tej dyscyplinie sportowej wciąż utrzymują Stany Zjednoczone. Podobno w USA liczba wędkarzy, którzy biorą udział w zawodach, sięga blisko 40 milionów osób! To więcej niż łączna populacja Polski. To pokazuje, że wędkarstwo sportowe cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, a co za tym idzie, będziemy mogli obserwować także w Polsce.

Na czym polega udział w zawodach wędkarskich?

W zasadzie na całym świecie od lat organizowane są liczne zawody i turnieje wędkarskie, które można przyporządkować do kategorii w pełni profesjonalnych sportów. Z polskiego punktu widzenia najważniejsze wydarzenia w wędkarskim kalendarzu to Mistrzostwa Polski oraz doroczne Grand Prix Polski. To właśnie tam odbywa się rywalizacja pomiędzy najlepszymi wędkarzami sportowymi z całego kraju, a nawet świata. Zawody sportowe o niższej randze organizowane są przez koła czy kluby wędkarskie, zrzeszające wędkarzy z danego regionu kraju. Celem turnieju jest wyłonienie zwycięzcy spośród grona najlepszych wędkarzy. Tego rodzaju zawody polegają na ocenie stylu i techniki łowienia przez specjalnie wyznaczonych sędziów. W zależności do rodzaju zawodów, uczestnicy mogą być oceniani także pod kątem szybkości łowienia. W takim przypadku wędkarz otrzymuje punkty za każdy udany połów w określonym zakresie czasu. Kto złowi najwięcej ryb, ten wygrywa.

Czy wędkarstwo to sport?

Tradycyjne wędkarstwo rekreacyjne nie ma zbyt wiele wspólnego ze sportem, ale raczej z wyjątkowo korzystnym dla zdrowia spędzaniem wolnego czasu na łonie natury, na przykład w pobliżu rzeki, czy zalewu. Zupełnie inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku wędkarstwa sportowego, które obejmuje liczne turnieje i zawody, podczas których wędkarze często rywalizują ze sobą w połowie ryb. W takim przypadku można określić wędkarstwo jako dyscyplinę sportową, co potwierdza fakt istnienia wielu związków i klubów sportowych. Uczestnicy, którzy biorą udział w zawodach organizowanych przez odpowiednie stowarzyszenia, wykorzystują w pełni profesjonalny sprzęt, a także skrupulatnie przygotowują się do całego sezonu poprzez treningi. Celem zawodów jest oczywiście wyłanianie zwycięzców w każdej z możliwych kategorii.

Marek (15)

Marek od zawsze był związany ze sportem – od młodzieńczych lat trenował wszelkie sporty, by później stać się certyfikowanym trenerem. Marek posiada nie tylko głęboką wiedzę teoretyczną, ale i bogate doświadczenie praktyczne, które chętnie dzieli
z czytelnikami. Jego artykuły są skarbnicą wiedzy o technikach, strategiach i mentalności zwycięzców, które z pewnością pomogą każdemu poprawić swoje wyniki.