Z pewnością wiele osób miało okazję usłyszeć o jeździe konnej. Nie oznacza to jednak tego, że wszystko na jej temat jest absolutnie jasne. Warto choćby zastanowić się nad tym, czy jazda konna to sport.

Czy jazda konna to sport? Można przypuszczać, że zdania na ten temat są podzielone. Niemniej jednak są to kwestie, w przypadku których nie ma najmniejszego pola do dyskusji. Krótko mówiąc, jazda konna jest sportem. Dość powiedzieć, że możemy rozmawiać o jednym z najstarszych sportów. Co więcej, wręcz zasadne wydaje się zastanowienie nad tym, czy można mówić o sporcie ekstremalnym.

Początki jazdy konnej – od kiedy mamy do czynienia z tą dyscypliną?

Najważniejsze jest to, co mamy tu i teraz, ale czasem warto spojrzeć na wszystko w szerszej perspektywie. Mianowicie dobrze mieć świadomość tego, że początki jazdy konnej sięgają starożytności. Niemniej nie chodzi w tym momencie o zawody jeździeckie. Mowa o czasach, kiedy ludzie odkryli, że konie mogą zostać wykorzystane do transportu i polowania. Można więc mówić o zupełnie innych jeźdźcach niż obecnie. Po prostu uznano, że na koniach można jeździć.

Jazda konna jako sport

Skoro nie trzeba zastanawiać się nad tym, czy jazda konna to sport, pora odnieść się do jeździectwa jako dyscypliny sportowej. Na pewno pierwsze ślady sportu można znaleźć w starożytnej Grecji. Jeździectwo jest sportem, który w Grecji cieszył się dużym zainteresowaniem. Mowa o kraju, który słynął z organizowania wyścigów konnych na stadionach określanych hipodromami. Warto również wiedzieć, że mowa o wyścigach, które były częścią igrzysk olimpijskich.

Rekreacyjna jazda konna

Pamiętajmy też o tym, że jeździć konno można rekreacyjnie. W ogóle nie ulega wątpliwości, że jest to fantastyczna forma aktywności. Tego rodzaju rekreacja może kojarzyć się z odpoczynkiem, relaksem czy też po prostu rozrywką. Oczywiście trzeba mieć świadomość tego, że jeździectwo jest sportem wymagającym odpowiedniego sprzętu. Znaczenie ma choćby kask. Jeździectwo to sport, podczas którego zdarzyć się może naprawdę wiele. Jeśli chodzi o dobór kasku, pomóc może np. instruktor. Nie ma też co ukrywać, że duże znaczenie ma wiek. Wystarczy powiedzieć, że dzieci powinny uczyć się jazdy konnej w specjalnej kamizelce ochronnej. O szczegółach można powiedzieć jeszcze wiele – start nauki wymaga starannych przygotowań.

Ważne jest też to, że można rozmawiać o przygotowaniach jeźdźca i konia. Trzeba poznać zwierzę i jego zwyczaje.

Czy jazda konna to sport dla mnie?

Zastanawiasz się nad tym, czy jazda konna to sport, na którym warto się koncentrować? Przy wszystkich zaletach zawsze można powiedzieć, że nie wszystko jest dla wszystkich. Nie ma też co ukrywać, że nauka jazdy konnej wymaga nie tylko znajomości podstawowych zasad czy dobrej kondycji. Trening i przygotowanie do jazdy to zawsze konieczność zbudowania relacji z dużym i silnym zwierzęciem. Tu nie chodzi tylko o umiejętności jeźdźca. Można też zwyczajnie powiedzieć, że potrzebna jest miłość do zwierząt. Zbudowanie relacji z koniem (czy jakimkolwiek innym zwierzęciem) wymaga odpowiedniej komunikacji.

Jeździectwo jako WKKW – olimpijska konkurencja

W kontekście jeździectwa nie można nie zatrzymać się przy WKKW, czyli Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Chodzi o olimpijską konkurencję jeździectwa. To jeden z najbardziej widowiskowych sportów konnych. Same zawody można określić jako sprawdzian jeźdźca i konia. Podczas zawodów konieczne jest pokonanie trzech prób z jak najmniejszą liczba punktów karnych. Chodzi o:

 • próbę ujeżdżenia,
 • próbę terenową,
 • próbę skoków przez przeszkody.

Igrzyska Olimpijskie to oczywiście najbardziej prestiżowe zawody. Poza tym należy również pamiętać choćby o:

 • Mistrzostwach Świata,
 • Pucharze Świata,
 • Igrzyskach Olimpijskich,
 • Mistrzostwach Kontynentu,
 • Pucharze Kontynentu.

Gdyby patrzeć tylko na krajowe rozgrywki, to mamy m.in.:

 • Mistrzostwa Polski,
 • Puchar Polski,
 • Zawody Ogólnopolskie Oficjalne,
 • Zawody Ogólnopolskie,
 • Zawody Regionalne.

Jest, gdzie rywalizować.

Jazda konna sportem olimpijskim

Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy jazda konna to sport, a tymczasem możemy rozmawiać o rywalizacji na igrzyskach. Dobrze też patrzeć na to jako na szansę – szansę, aby spędzić czas na świeżym powietrzu. Naturalnie do jazdy trzeba odpowiednio się przygotować. Niemniej wypada wiedzieć choćby o tym, że prawidłowy dosiad i postawa w siodle to pozytywny wpływ na kręgosłup. Nie można też zapomnieć np. o koordynacji.

Jeździectwo nie jest łatwym sportem, ale jest na pewno sportem, któremu warto się przyjrzeć – i to także wtedy, kiedy chodzi o jazdę rekreacyjną.

Marek (15)

Marek od zawsze był związany ze sportem – od młodzieńczych lat trenował wszelkie sporty, by później stać się certyfikowanym trenerem. Marek posiada nie tylko głęboką wiedzę teoretyczną, ale i bogate doświadczenie praktyczne, które chętnie dzieli
z czytelnikami. Jego artykuły są skarbnicą wiedzy o technikach, strategiach i mentalności zwycięzców, które z pewnością pomogą każdemu poprawić swoje wyniki.