Tenis ziemny to dynamiczna dyscyplina. Jakie buty do tenisa należy wybrać, aby móc zachować wygodę i komfort w trakcie gry?

Twarda nawierzchnia na korcie wymaga zastosowania odpowiedniego obuwia. Nie liczy się tylko właściwy rozmiar, ale także podeszwa, która będzie w stanie zapewnić wygodę i możliwość szybkiej reakcji. Jakie buty do tenisa pozwolą dobrze zagrać?

Buty tenisowe na kort trawiasty, kort ziemny, twardy i inne

Sklep tenisowy ma do dyspozycji wiele par obuwia. Która propozycja będzie najlepsza? Chcąc dobrać buty tenisowe dla siebie, na pewno należy zwrócić uwagę na nawierzchnię, gdzie będzie się najczęściej bywało. W ofercie można znaleźć buty na:

  • korty twarde – ich cecha charakterystyczna to sztywna cholewka. Do tego mocna podeszwa, gdzie można znaleźć większą liczbę amortyzatorów, które absorbują uderzenia o ziemię. Podeszwa jest uniwersalna, więc można tak naprawdę wziąć je na mączkę i na inne rodzaje kortów;
  • korty trawiaste – są to buty tenisowe z podeszwą, gdzie znaleźć można małe, gumowe koreczki o wysokości 3mm. Ta budowa sprawia, że będzie można grać ze spokojem, zyskując dobrą przyczepność;
  • korty ziemne – czyli mączka i cegła są bardzo popularne w Polsce. W tym przypadku przydać się mogą buty z podeszwą typu clay. Bieżnik ułożony jest w charakterystyczną jodełkę. Na otwartych kortach ziemnych dobrym wyborem będą buty z dodatkową membraną, która będzie odpowiedzialna za odprowadzenie wilgoci;
  • korty dywanowe – aby utrzymanie poślizgu lekkiego było możliwe, potrzebna jest całkowicie płaska podeszwa, która pomoże także utrzymać lepszą stabilność. Guma wykorzystana do produkcji każdej podeszwy, zapewnia także ich elastyczność.

Nie tylko rodzaj nawierzchni należy wziąć pod uwagę podczas wyboru butów do tenisa.

Jakie buty do tenisa ziemnego?

Jest wiele znanych marek, które są w stanie zapewnić obuwie na kort ziemny, więc mamy w czym wybierać. W swojej ofercie mają oni buty, które mają bieżnik z głębokimi rowkami. Nawet, jeżeli ktoś nie wybierze tych marek, powinien pod uwagę wziąć bieżnik, ponieważ to dzięki niemu buty lepiej „chwytają” się podłoża. W ten sposób będzie można nie tylko szybciej poruszać się po korcie, ale także bezpieczniej. Chyba żaden tenisista nie chciałby mieć do czynienia z kontuzją, która jest spowodowana przez nadmierne ślizganie się. W przypadku butów na korty twarde, należy także zwrócić na ich niską ścieralność. Wytrzymała podeszwa na korcie ceglanym sprawi, że z obuwia będzie można korzystać bardzo długo.

Co jest ważne przy wyborze butów?

Na korcie ważna jest szybkość, dzięki czemu zawsze będzie można wykonać ślizg po piłkę. Tak samo ważny jest prawidłowy rozmiar buta. Nie ma co wybierać obuwia „na styk”, ponieważ w trakcie gry stopa może spuchnąć. Jest to naturalne zjawisko występujące pod wpływem wysiłku fizycznego. Może się więc okazać, że buty będą za małe. W takim przypadku lepiej postawić na 0,5 lub 1 rozmiar większy, aby podczas gry na korcie cały czas odczuwać komfort. Przymierzając obuwie, należy sprawdzić czy koniec najdłuższego palca u nogi jest oddalony od końca buta o minimum 5mm. Tak, aby nie doprowadzić do powstawania ran na stopach, które mogą wykluczyć z gry na długi czas.

Z drugiej strony, buty nie mogą być także za duże. Może się bowiem okazać, że taka para butów w trakcie gry w tenisa, będzie odpowiedzialna za kontuzję. 

Jakie buty do tenisa? Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze?

Obuwie z podeszwą uniwersalną są dobrą propozycją dla tych osób, które grają na różnych typach kortów. Szczególnie, jeżeli ktoś nie może pozwolić sobie na kilkanaście par butów. Zawodowcy mają ogromną ilość butów do gry, które pochodzą od znanych i cenionych producentów. Można wybrać buty idąc ich przykładem. Tzn. należy zwrócić uwagę na te marki, które są przez nich wykorzystywane. Jest to chyba najlepsza rekomendacja, która pomoże dokonać dobrego wyboru.

Dzieciom także warto wybrać buty z podeszwą uniwersalną. Aby dziecku zapewnić komfort gry, należy porównać aktualny rozmiar wkładki do sportowego obuwia. Dla pewności można kupić dobre buty dla dziecka o pół rozmiaru większe. Maluchy szybko rosną, więc może się okazać, że buty kupione w styczniu, latem nie będą już dobre.

Obuwie tenisowe to podstawowy wymóg, tak samo jak rakieta, dla każdej osoby, która chciałaby rozpocząć przygodę z tym sportem. Jeżeli ktoś ma problem z tym, jak wybrać obuwie, może poprosić o wsparcie osoby, które już trenują od wielu lat. Będą oni doskonale wiedzieć, które obuwie do tenisa, jest w stanie zapewnić odpowiednią przyczepność i właściwą amortyzację. Dobrze dobrane obuwie wpłynie na zadowolenie, które będzie w stanie zapewnić ta dyscyplina sportowa.

Ania (10)

Ania jako zapalona biegaczka i miłośniczka trekkingu, przemierzyła szlaki w całej Polsce i nie tylko. Jest miłośniczką zdrowego odżywiania i regeneracji, więc pisze artykuły na temat bezpieczeństwa i profilaktyki w sporcie. Ania uwielbia dzielić się swoją pasją i wiedzą, inspirując czytelników do wyruszenia na własne przygody. Jej teksty to mieszanka praktycznych porad, osobistych opowieści i profesjonalnej wiedzy, które motywują do aktywnego spędzania czasu na łonie natury.