Pierwsza wizyta na siłowni może być dużym przeżyciem. Dlatego też warto sprawdzić, jak ćwiczyć na siłowni i o czym należy pamiętać. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Mówi się, że najtrudniejszy jest ten pierwszy krok. Dotyczy to również ćwiczeń, do których nie tylko trzeba się zmotywować, ale też poprawnie je wykonywać. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób szuka informacji, jak ćwiczyć na siłowni i o czym należy pamiętać, gdy rozpocznie się rozwijanie swojej tężyzny fizycznej.

Siłownia dla początkujących – od czego zacząć?

Początek przygody z siłownią to fantastyczny czas, gdy jesteśmy podekscytowani i bardzo pozytywnie nastawieni do pracy, która nas czeka. Pamiętać jednak trzeba, że w przypadku osób, które dopiero zaczynają walkę o swoją wymarzoną sylwetkę, konieczne jest zdobycie wielu podstawowych informacji na temat ćwiczeń. Bez tej wiedzy istnieć będzie duże ryzyko, że pojawi się kontuzja, zniechęcenie lub spowolnienie osiągania pozytywnych efektów.
Zanim rozpoczniesz pierwszy trening na siłowni, wiedzieć musisz, że podczas jednej wizyty na siłowni nie zauważysz żadnych rezultatów. Bądź cierpliwy i ćwicz mądrze. Pamiętaj również, aby zwrócić uwagę na technikę wykonywanych ćwiczeń. Wielu początkujących skupia się na tym, aby zrobić jak najwięcej powtórzeń i pobudzić mięśnie całego ciała. Pamiętaj, że nie liczy się szybkość wykonywania ćwiczeń, ale ich jakość. Najlepsze efekty osiągniesz, gdy w trakcie ćwiczeń będzie skoncentrowany i precyzyjnie wykonasz każdy ruch. Dlatego też zwróć uwagę na technikę wykonywanych ćwiczeń. Pozwoli ci to również uniknąć kontuzji.
Na koniec musisz pamiętać, aby swoim mięśniom dostarczać cały czas paliwo. Nawet najlepiej ułożony trening i najlepsze ćwiczenia nie przyniosą ci efektów, jeśli nie będziesz się dobrze odżywiać. W tym wypadku warto skorzystać z pomocy specjalisty, który dobierze dla ciebie właściwą dietę. Jeśli musisz, skonsultuj się z lekarzem dietetykiem, który dodatkowo pomoże ci zredukować poziom tkanki tłuszczowej.

Od czego zacząć ćwiczenia na siłowni – rozgrzewka to podstawa

Od czego musi się zacząć każdy trening na siłowni dla początkujących? Podstawą jest, aby przygotować mięśnie do wysiłku, dlatego też w każdej sesji treningowej koniecznie trzeba przeprowadzić rozgrzewkę. Podstawowe zasady mówią, że zawsze powinno się rozgrzać swój organizm. Jest to bardzo ważne w przypadku osób początkujących, ale też zaawansowanych.
Jak można rozgrzać wszystkie partie mięśniowe? Świetnie sprawdzają się tu proste zajęcia fitness, ćwiczenia rozciągające, ale też np. bieżnia lub rowerek stacjonarny. Zaczynając swój trening od rozgrzewki, gwarantujesz sobie nie tylko lepsze efekty, lecz również większe bezpieczeństwo treningu.

Jak ćwiczyć na siłowni – full body workout

Od czego zacząć pierwszy trening? Swoją przygodę z siłownią musisz rozpocząć od wyboru rodzaju odpowiedniego treningu. Jeśli chcesz zacząć ćwiczyć, wybierz ćwiczenia, które aktywują każdą partię mięśni. Idealne ćwiczenia dla początkujących to trening całego ciała, czyli trening fbw. Ogólnorozwojowy trening dla początkujących pozwala podczas jednej sesji aktywować wiele grup mięśniowych. Są to zdecydowanie najlepsze ćwiczenia na siłowni dla początkujących.

Plan treningowy dla początkujących – ile razy w tygodniu ćwiczyć?

Trening siłowy i zestaw ćwiczeń ogólnorozwojowych może znacznie zwiększać ryzyko przetrenowania organizmu. Z tego też powodu koniecznie trzeba sprawdzić, jaka powinna być intensywność ćwiczeń. Jeśli chcemy zacząć pierwszy trening na siłowni, musimy wiedzieć, że wszystkie grupy mięśni muszą być pobudzone, lecz również odpowiednio zregenerowane. Żeby to osiągnąć, zaleca się trening trzy razy w tygodniu. Ćwicząc daną partię mięśni, np. stosując dodatkowo trening mięśni brzucha, ćwiczenia powinny odbywać się nawet 3-4 razy w tygodniu.

Ćwiczenia na siłowni czy w domu?

Na sam koniec zastanowić się jeszcze trzeba, czy warto w ogóle zapisywać się do klubu fitness. Czy nie da się znaleźć innego miejsca do ćwiczeń np. swojego domu? Bez wątpienia byłoby to wygodniejsze, a także tańsze. Pamiętać jednak trzeba, że trening na siłowni oferuje nie tylko możliwość wygodnego przeprowadzenia całego treningu, lecz także dostęp do trenera personalnego. Pomoc trenera na początku jest bezcenna, gdyż nie tylko określi on zakres ćwiczeń, lecz również udzielać będzie pomocy w trakcie treningu. Co więcej, asekurować będzie ćwiczącego, jeśli ten założy np. za duży ciężar.

Rozpoczęcie ćwiczeń na siłowni to ogromna zmiana w życiu. Jeśli dobrze się do niej przygotujemy, nie tylko szybciej zaczniemy osiągać pozytywne efekty naszej pracy, lecz dodatkowo unikniemy wielu błędów początkujących, które mogłyby nawet prowadzić do kontuzji. Powyższe informacje sprawią, że trening na siłowni będzie samą przyjemnością.

Marek (15)

Marek od zawsze był związany ze sportem – od młodzieńczych lat trenował wszelkie sporty, by później stać się certyfikowanym trenerem. Marek posiada nie tylko głęboką wiedzę teoretyczną, ale i bogate doświadczenie praktyczne, które chętnie dzieli
z czytelnikami. Jego artykuły są skarbnicą wiedzy o technikach, strategiach i mentalności zwycięzców, które z pewnością pomogą każdemu poprawić swoje wyniki.