Zasady gry w tenisa znane są wielu osobom, ale czy to samo można powiedzieć o wybieraniu rakiety? Czy wszyscy mają pojęcie o tym, jak dobrać rakietę tenisową? Można przypuszczać, że jest to temat, który wzbudza sporo wątpliwości.

Jak dobrać rakietę tenisową? Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad tym, dla kogo potrzebna jest rakieta. Są różne rakiety do tenisa. Wypada też powiedzieć sobie wprost, że nie wszystkim zależy na korzystaniu z profesjonalnego sprzętu. Nie można również zapomnieć o tym, co jest najistotniejsze – wybór rakiety tenisowej to zawsze jest sprawa indywidualna.

Dobranie rakiety tenisowej – dopasowanie do zawodnika?

Dobór rakiety to coś, o czym można dyskutować naprawdę długo. Niemniej jednak wszystko można sprowadzić do trzech parametrów głównych – chodzi o wagę, powierzchnię główki i balans rakiety. Oczywiście nie tylko na tych sprawach należy się koncentrować. Nie można w końcu zapomnieć o feelingu czy czuciu piłki.

W kontekście rakiet dużo też mówi się np. o naciągu. Tyle tylko, że naciąg w całości zależny jest od indywidualnych preferencji. Dlatego też należy liczyć się, z tym że typ naciągu nie będzie podawany przez producentów sprzętu do tenisa.

Rakieta do tenisa przedłużeniem ręki

Można zetknąć się ze stwierdzeniem, zgodnie z którym rakieta tenisowa to przedłużenie ręki tenisisty. Być może takie słowa są dla niektórych osób zaskoczeniem, ale tu absolutnie nie ma się czemu dziwić. Dlatego też nie bez znaczenia jest np. wiek czy poziom zaawansowania gracza. Warto również mieć świadomość tego, że rakieta nie zastąpi umiejętności. Oczywiście nie oznacza to tego, że nie należy zastanawiać się nad tym, jak dobrać rakietę tenisową. Właściwie dobrana rakieta to gwarancja, że gra stanie się łatwiejsza.

Jak dobrać rakietę tenisową? Rozmiar główki, rączka i wiele więcej

Zawodnik, kort, główka rakiety, układ strun – masa kwestii wpływa na komfort gry. Nie ma też co ukrywać, że bardzo ważna jest znajomość określonych zależności. Zresztą najlepiej będzie, jeśli po prostu przyjrzymy się szczegółom.

Na początek główka – im większa powierzchnia główki, tym pole odbicia czystego jest większe. Z drugiej strony swing w takiej sytuacji staje się wolniejszy. Jeśli ktoś dopiero rozpoczyna przygodę z tenisem, warto wybrać rakietę z większym rozmiarem główki. Kolejna sprawa to waga rakiety. Nie bez przyczyny możemy znaleźć lekkie, jak i całkiem ciężkie rakiety. Cięższe rakiety poleca się dla graczy z długim zamachem. W przypadku krótkiego lub średniego zamachu niższa waga będzie zdecydowanie lepsza. Następna kwestia to rozmiar rączki. Wybór odpowiedniej rączki rakiety może nieść za sobą niemałe problemy. Obowiązuje zasada, zgodnie z którą między opuszkiem najdłuższego palca dłoni a kłębem kciuka gracza musi zmieścić się palec wskazujący drugiej dłoni.

Jaką rakietę wybrać? Nie tylko parametry

Pamiętajmy też o tym, że wybranie rakiety to tenisa ziemnego wymaga czegoś więcej niż koncentrowania się na poszczególnych parametrach. Czy rakiety wykonane z aluminium są warte zainteresowania? Jak dobrać rakietę tenisową?

Najprościej powiedzieć, że duże znaczenie mają możliwości finansowe. Przyjemność z gry jest szalenie istotna, ale jednocześnie należy mieć świadomość tego, że wybranie rakiety tenisowej czasem okazuje się kłopotliwe. Wśród dostępnych możliwości można znaleźć choćby kompozyt grafitowy. Mieszanka aluminium i grafitu to ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy myślą o sporadycznej grze. Takiej raz albo dwa do roku. Gdy kogoś interesuje dłuższa przygoda z tenisem, zdecydowanie lepiej wybrać rakietę wykonaną w 100% z grafitu.

Jak wybrać rakietę tenisową? Poradnik

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaką rakietę do tenisa wybrać. Problemy z wyborem odpowiednich sprzętu mogą być wynikiem różnych czynników. Nie chodzi w tym momencie o sztywność czy obwód rączki. Gracze muszą pamiętać, że trzeba znaleźć taką rakietę, która będzie najlepiej dopasowana do okoliczności.

Dobra rakieta dla początkujących graczy to coś zupełnie innego niż odpowiednio dobrana rakieta dla profesjonalistów. Nie mówiąc o tym, że mamy np. cięższe i lżejsze rakiety. Nie sposób też nie zatrzymać się przy naciągu rakiety. Możliwości jest ogrom, ale problemów ze znalezieniem odpowiedniego sprzętu też nie brakuje. Aczkolwiek często można usłyszeć o polecanych rakieta. Z drugiej strony najważniejsze są własne oczekiwania. Nie ma znaczenia, czy chodzić o długość rakiety, rozmiar rączki rakiety lub wybór rakiety odpowiedniej do Twojego poziomu. 

Marek (15)

Marek od zawsze był związany ze sportem – od młodzieńczych lat trenował wszelkie sporty, by później stać się certyfikowanym trenerem. Marek posiada nie tylko głęboką wiedzę teoretyczną, ale i bogate doświadczenie praktyczne, które chętnie dzieli
z czytelnikami. Jego artykuły są skarbnicą wiedzy o technikach, strategiach i mentalności zwycięzców, które z pewnością pomogą każdemu poprawić swoje wyniki.