Aktywność fizyczna ma bardzo duży wpływ na stan zdrowia każdego człowieka. Im wyższa efektywność i sprawność, tym lepsze staje się ogólne samopoczucie. Dlatego warto rozważyć dopasowanie dyscypliny uprawianego sportu do własnych predyspozycji.  Im większe zaangażowanie, tym lepsze wyniki, dlatego dziś postaramy się odpowiedzieć na kluczowe pytanie, jaki sport do Ciebie pasuje! Wystarczy, że odpowiesz na kilka prostych pytań, które pomogą w wyborze odpowiedniej aktywności.

Dlaczego warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej dyscypliny sportowej?

Podczas uprawiania sportu w organizmie pojawiają się endorfiny, które odpowiadają za stan zdrowia i samopoczucie. Im więcej endorfin, tym większe szczęście odczuwamy. Dlatego wybór aktywności fizycznej powinien być dokładnie przemyślany. Sport powinien przynosić zadowolenie i element ekscytacji, który będzie skłaniał do podjęcia kolejnych działań. Niestety źle dobrana dyscyplina może zniechęcić do dalszej aktywności. Chociażby dlatego, warto wsłuchać się w swój organizm, jego potrzeby i we własne upodobania.

Poznaj samego siebie i wybierz odpowiednią aktywność fizyczną!

Nie wiesz jaki sport najbardziej do Ciebie pasuje? W internecie znaleźć można różne quizy, które pośrednio pozwalają wybrać odpowiednią dyscyplinę sportową. Jeśli jednak szczerze odpowiesz sobie na kilka zadanych przez nas pytań, to z pewnością samodzielnie określić, co jest dla Ciebie najlepsze. Jesteś gotowy? No to do dzieła! Weź do ręki długopis i kartkę papieru, a następnie zapisz wszystkie odpowiedzi.

Często oglądasz sport w telewizji?

Jak dużo czasu poświęcasz na oglądanie sportu w telewizji? A może nie lubisz patrzeć na nic, co związane jest z aktywnością fizyczną? Jeśli jest wręcz przeciwnie i jesteś fascynatem piłki nożnej, jeździectwa, lub tenisa, to zapisz to na swojej kartce.

Jak często uprawiasz sport (jakikolwiek)?

Czy jesteś osobą aktywną? Może każdego dnia biegasz lub jeździsz na rowerze? A może sprawia Ci przyjemność uprawianie jogi w zaciszu własnego domu? Takie treningi również zaliczają się do aktywności i należy wziąć je pod uwagę.

Jak często chodzisz na spacery?

Wiele osób, które chciałyby popracować nad własną sylwetką i kondycją zapomina, jak ważne dla organizmu są spacery. Jeśli jesteś miłośnikiem tego typu aktywności, to koniecznie to zapisz, a jeśli nie, to rozważ dodanie kilku godzinnych spacerów tygodniowo do swojego planu dnia. A może pracujesz na tyle blisko, że zamiast dojeżdżać samochodem, wybierzesz spacer? Jeśli nie lubisz spacerów, zastanów się, dlaczego tak jest. Czy może główny powód to samotność podczas spacerów? A może wręcz przeciwnie, ze względu na to, że możesz być wtedy sam, spacery są dla Ciebie świetnym sposobem na relaks.

Kiedy już uprawiasz jakiś sport, to gdzie najczęściej?

Chcesz trenować, ale wstydzisz się wyjść z domu? Przeraża Cię perspektywa biegania po miejskich alejkach lub jazda na rowerze? Wiele zależy od osobowości. Dlatego, jeśli czujesz silny lęk, to zacznij od mniej wymagających treningów w domu, a z czasem nabierzesz pewności i wówczas wyruszysz w plener. Jeśli masz zupełnie odwrotnie i zdecydowanie lepiej czujesz się na świeżym powietrzu, to zastanów się, jaka aktywność mogłaby Ci sprawić największą przyjemność.

Jaki sport do Ciebie pasuje?Odpowiedz na pytanie: w sporcie najważniejsza jest dla mnie…

Pomyśl, co chcesz osiągnąć podczas treningów. Dla jednych będzie to zrzucenie zbędnych kilogramów, poprawa kondycji, wysmuklenie sylwetki, a dla innych może to być idealny sposób na redukcję stresu. Jak jest u Ciebie?

Gdzie lubisz spędzać wakacje?

W jakim miejscu czujesz się najlepiej? Czy należysz do tych osób, które każdego lata wyruszają w góry i wyznaczają sobie odległe trasy, bo tylko dzięki wymagającym podejściom czują, że żyją? A może wręcz przeciwnie, wolisz morze lub jeziora i wypoczynek?

Który posiłek jest dla ciebie najważniejszy?

Bez którego posiłku nie wyobrażasz sobie dnia? Dla jednych będzie to śniadanie, które pozwoli złapać energię na resztę dnia. A może nie umiesz sobie wyobrazić życia bez pysznej kolacji? Koniecznie zapisz to na swojej kartce, ponieważ te informacje pozwolą Ci na określenie najlepszej pory na ćwiczenia.

Teraz daj sobie chwilę i rozważ wszystkie odpowiedzi. Jeśli wynika z nich, że największym zainteresowaniem cieszą się sporty zespołowe, to koniecznie poszukaj w swoim rejonie grup, z którymi mógłbyś uprawiać daną aktywność. Jeśli jesteś samotnikiem, to wybierz siłownię lub bieganie. Jeśli jednak nie lubisz wychodzić z domu, żeby poćwiczyć, to wykonaj trening domowy.

Ania (10)

Ania jako zapalona biegaczka i miłośniczka trekkingu, przemierzyła szlaki w całej Polsce i nie tylko. Jest miłośniczką zdrowego odżywiania i regeneracji, więc pisze artykuły na temat bezpieczeństwa i profilaktyki w sporcie. Ania uwielbia dzielić się swoją pasją i wiedzą, inspirując czytelników do wyruszenia na własne przygody. Jej teksty to mieszanka praktycznych porad, osobistych opowieści i profesjonalnej wiedzy, które motywują do aktywnego spędzania czasu na łonie natury.