W każdym spocie niezbędne są pewne akcesoria, które umożliwiać będą rozgrywkę. W przypadku squasha kluczowe są oczywiście buty. Jakie buty do squasha wybrać, gdy będzie się zaczynało grać? Sprawdź, na co zwracać uwagę!

Squash to sport, który pozwala nie tylko dobrze się bawić, lecz oprócz tego zdobyć dobrą kondycję fizyczną. Nic więc dziwnego, że cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Często jednak zadają sobie pytanie, jakie buty do squasha wybrać, gdy będzie się zaczynało przygodę z tym sportem.

Dlaczego wybierając buty do squasha trzeba o nich wiedzieć, jak najwięcej?

Każdy wie, że do gry w squasha potrzebna jest odpowiednia hala, a także rakieta i piłeczki. Wiedzieć również trzeba, że jeśli chcemy grać w squasha, powinniśmy mieć właściwe obuwie. Początkujący gracze często zastanawiają się, z jakiego powodu potrzebne są specjalne buty do gry w squasha. Wiedzieć trzeba, że gra ta wymaga częstych sprintów i zmian kierunku ruchu, aby nadążyć za piłeczką. Dodatkowo pakiet hali wykonany jest zawsze z drewna, aby piłeczka mogła się odpowiednio odbijać. W zwykłych butach dynamiczna gra nie będzie możliwa. Jeśli kupi się właściwe buty do squasha, zapewnią one dobrą przyczepność, co z pewnością poprawi jakość twojej gry. Przyczepność do podłoża jest bardzo ważna także ze względu na minimalizowanie ryzyka kontuzji. Dlatego też takie buty polecane są dla początkujących i zaawansowanych, gdyż zapewniać będą największe bezpieczeństwo.

Wybieramy buty do squasha damskie i męskie

Przygotowując się do gry, najczęściej skupiamy się na doborze rakiet do squasha. Są one oczywiście ważne, lecz zdecydowanie najważniejsze są odpowiednie buty halowe. Czym jednak takie buty powinny się cechować? Wiedzieć musimy, że klasyczne buty halowe mogą się nieco ślizgać, co rzecz jasna nie będzie zalecane. Dlatego też koniecznie poszukaj butów, które zapewnią ci dużo przyczepności na korcie. Dodatkowo na uwadze musisz mieć, że na rynku znajdziesz buty do squasha o różnej jakości. Bardzo ważne jest to, aby zacząć swoją przygodę ze squashem z butami bardzo wytrzymałymi, które szybko się nie zniszczą. Solidnie wykonane buty do squasha powinny być niewrażliwe na zużycie i różnego rodzaju uderzenia czy upadki.

Dobre buty to stabilność czy amortyzacja?

Na rynku znaleźć można różne rodzaje butów do squasha, które różnić się będą nie tylko jakością wykonania lub wyglądem, lecz także stabilnością. Oczywiście wszyscy wiemy, jak ważną kwestią jest amortyzacja, lecz zbyt duże pochłanianie siły odbicia może być nieprzyjemne dla wielu graczy. Z tego też powodu koniecznie trzeba wybrać obuwie, które pasuje do twojego stylu gry. Podeszwa butów musi zawsze odpowiednio przylegać, lecz w czasie gry zbyt duża amortyzacja nie może przeszkadzać.

Na co jeszcze zwracać uwagę kupując buty do squasha dla początkujących?

Wśród najlepszych butów do squasha znaleźć można modele cechujące się naprawdę wyjątkowymi cechami. Nie ma znaczenia, czy będą to damskie buty do squasha, czy buty do squasha męskie, zawsze muszą wyróżniać się bardzo dobrymi właściwościami użytkowymi. Niezależnie od poziomu gry koniecznie trzeba mieć buty wykonane z oddychającego materiału. Buty koniecznie muszą być przewiewne, aby odprowadzać ze stóp pot. Przeciętna halówka nie wypada pod tym względem zbyt dobrze, dlatego też zalecane są np. buty asics blast ff 2 white lub buty babolat shadow team, które cechują się wyjątkowo skuteczną wentylacją.
Profesjonalne buty do squasha dla profesjonalistów cechują się dodatkowo bardzo niską wagą. Pozwala to szybko i pewnie poruszać się po całym korcie. Takie buty bardzo często zalecane są początkującym, gdyż dzięki nim umiejętności szybko rosną.
Wiemy już, że na kortach do squasha obecna jest drewniana podłoga. Wiedzieć jednocześnie musimy, że prowadząc treningi squasha i same gry, możemy tę podłogę dość poważnie zniszczyć nieodpowiednim obuwiem poprzez pozostawienie śladów na podłodze. Warto więc wybierać takie pary butów, aby nie brudzić podłogi i nie zostawiać śladów na parkiecie.

Jakie buty do squasha wybrać – markowe czy tanie?

Na sam koniec pozostaje jeszcze kwestia tego, czy kupując buty do squasha dla kobiet lub mężczyzn, powinno się zwracać uwagę na ich markę. Wiedzieć musimy, że jeśli chcemy wznieść swoją grę na wyższy poziom, powinniśmy dobierać możliwie jak najlepsze akcesoria, w tym również buty. Polecane są zatem buty asics gel lub buty typu asics blade ff.

Nie ma znaczenia, czy gramy turniej, czy squash to tylko sport rekreacyjny dla nas. Jeśli chcemy odbić wszystkie piłki, koniecznie musimy mieć odpowiednie obuwie. Powyższe porady powinny pomóc dobrać coś odpowiedniego, co sprawdzi się podczas każdej rozgrywki.

Marek (15)

Marek od zawsze był związany ze sportem – od młodzieńczych lat trenował wszelkie sporty, by później stać się certyfikowanym trenerem. Marek posiada nie tylko głęboką wiedzę teoretyczną, ale i bogate doświadczenie praktyczne, które chętnie dzieli
z czytelnikami. Jego artykuły są skarbnicą wiedzy o technikach, strategiach i mentalności zwycięzców, które z pewnością pomogą każdemu poprawić swoje wyniki.